تعریف بیماری

دیابت یا بیماری قند (Diabetes یا Diabetes Mellitus)

دیابت یک نوع ناهنجاری متابولیکی شایع است که با اختلال در تولید یا کارآیی انسولین همراه است و منجر به افزایش غیر طبیعی گلوکز خون می شود. به عبارتی دیگر در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود و یا این که بدن در برابر انسولین مقاوم می شود و بنابراین انسولین نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون است.

در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش یافته که به‌آن هایپرگلیسمی می‌گویند. وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن هم چون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند. هم چنین دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد؛ لذا غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری از این عوارض مؤثر باشد. تشخیص و هم چنین غربالگری دیابت با انجام آزمایش قند خون میسر است.

انواع اصلی دیابت عبارتند از: 

  1. دیابت نوع اول یا نوع وابسته به انسولین: در این نوع دیابت، غده ی پانکراس قادر به ترشح انسولین نمی باشد.  بنابراین فرد باید تحت درمان با انسولین قرار گیرد، شروع بیماری ناگهانی و معمولاً در سنین کودکی و نوجوانی است، 15-10 درصد از دیابتی ها را این نوع تشکیل می دهد.
  2. دیابت نوع دوم یا غیر وابسته به انسولین:  در این نوع دیابت، بیش تر اشکال در کارآیی انسولین است.شروع تدریجی دارد و بیش تر در افراد بزرگسال چاق و کم تحرک دیده می شود. درمان این نوع دیابت از طریق کاهش وزن و رعایت رژیم غذایی همراه با ورزش است و در صورتی که به این صورت کنترل نشود از داروهای خوراکی پایین آورنده ی قند خون و یا در شرایط خاص از انسولین برای کنترل بیماری استفاده می شود.

 

توجه:  در دیابت نوع دو عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

 

علاوه بر این دو نوع اصلی دیابت، نوع دیگری از دیابت تحت عنوان دیابت حاملگی نیز وجود دارد که وجود بیماری دیابت در خانم بارداری است که قبلاً دیابت نداشته است. این نوع دیابت عوارضی را برای مادر و جنین به همراه دارد و در کل احتمال ابتلا این مادران به دیابت در آینده بیش تر است. گاهی نیز بیماری دیابت، ثانویه به بیماری های دیگر و یا مصرف بعضی داروها است مثل بیماری کوشینگ یا مصرف کورتون ها.

 

عضویت در خبر نامهبا ثبت نام در کانون حمد ایرانیان در کار خیر و بشر دوستانه همراه ما باشید و از پانل اختصاصی بهره مند شوید


ثبت نام در کانون حمد ایرانیان

اطلاعات تماس

اصفهان، ‏ابتدای خیابان مطهری روبروی درب جنوبی بیمارستان امید. نبش خیابان خیام. بن بست ناهید( ۱۸)

8144713861

03132335148

info@spcf.ir

5894637000042066

0112121111000 (بانک ملی ایران - سیبا)

بانک ملی مرکزی 23001110000007